Poradnik

Jakie obuwie robocze wybrać na sezon zimowy?

Praca w miejscach, takich jak na przykład magazyn, fabryka czy plac budowy jest specyficzna, ponieważ wymaga zastosowania różnego rodzaju akcesoriów ochronnych zabezpieczających pracownika przed urazami oraz wypadkami. Akcesoriami tymi może być na przykład kamizelka odblaskowa, kask ochronny, okulary czy też nauszniki. Warto pamiętać, że nie mniej istotny jest dobór odpowiedniego obuwia roboczego. Jest to szczególnie ważne przy wyborze butów zimowych, których zadaniem jest ochrona stopy nie tylko przed urazami, ale również przed mrozem.

Obuwie robocze – na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać najodpowiedniejsze obuwie robocze dla swoich potrzeb należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Jednym z nich jest oczywiście właściwy rozmiar buta. Nie może być on zbyt ciasny, gdyż będzie się to wiązało z dużym dyskomfortem dla pracownika, a nawet ryzykiem powstania odcisków i otarć. Z drugiej strony, obuwie robocze nie może być także zbyt luźne, ponieważ uniemożliwi to komfortowe przemieszczanie się po zakładzie oraz bezpieczne wchodzenie na przykład po drabinie.

Buty robocze są tymi akcesoriami, których wygląd powinien być stawiany na drugim miejscu. Mimo, iż producenci oferują bardzo szerokie spektrum modeli dostępnych w różnych wariantach stylistycznych i kolorystycznych, to jednak priorytetem powinna być zawsze ich funkcjonalność. Warto, aby obuwie robocze było lekkie. Dzięki temu możliwe będzie jego kilkugodzinne użytkowanie bez uczucia jakiegokolwiek dyskomfortu.

Postaw na wygodę codziennego użytkowania

Innym aspektem, na jaki należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru najodpowiedniejszych butów roboczych jest rodzaj sznurowań. Na rynku dostępne są obuwia na sznurowadła, rzepy lub nawet na specjalne ściągacze, które powodują, że zakładanie i zdejmowanie butów odbywa się w bardzo wygodny i szybki sposób.

W przypadku, gdy decydujemy się na buty wiązane tradycyjnymi sznurowadłami, należy sprawdzić ich jakość oraz materiał. Nieodpowiednio dobrany materiał spowoduje, że sznurowadła będą się regularnie odwiązywały, co oczywiście może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. W momencie, gdy decydujemy się na zakup butów na przylepce warto zwrócić szczególną uwagę na ich moc. Złej jakości rzepy pod wpływem ruchu stopy mogą się luzować lub nawet całkowicie odczepiać.

Obuwie robocze – podstawowe elementy

Aby wybrać najodpowiedniejsze obuwie robocze dla siebie warto sprawdzić, czy posiada ono kilka podstawowych elementów, których zadaniem jest właściwe zabezpieczenie stopy przed urazami. Takim elementem jest przede wszystkim metalowa płytka umieszczona na nosku buta. Jej zadaniem jest ochrona palców przed uderzeniami lub stłuczeniami. W skrajnych przypadkach może ona uratować pracownika przed poważnym urazem spowodowanym na przykład przejechaniem po bucie wózka widłowego, co może mieć miejsce na przykład w dużych magazynach.

Zdarza się, że metalowa płytka jest umieszczana także w środkowej części podeszwy. Jej zadaniem jest zabezpieczenie stopy przed urazem spowodowanym na przykład wbiciem gwoździa.

Obuwie robocze na sezon zimowy – jak wybrać?

Na rynku dostępne są buty robocze zarówno letnie, jak i zimowe. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale również zastosowanymi technologiami. Bardzo ważne jest, aby obuwie zimowe było wodoodporne. Zapobiegnie to przenikaniu wilgoci do wewnątrz, co oczywiście mogłoby się wiązać z bardzo dużym dyskomfortem dla pracownika. Oprócz tego buty zimowe powinny posiadać specjalną antypoślizgową podeszwę, która w odpowiedni sposób zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się na śniegu lub lodzie.

Oczywiście jednym z zadań obuwia zimowego jest zapewnienie stopom odpowiedniej ochrony cieplnej. Czuwa nad tym specjalne opracowana wyściółka znajdująca się wewnątrz buta. Dzięki temu prace wykonywane na terenach budowy nawet przy bardzo dużym mrozie będą mogły być realizowane w sposób bezpieczny i komfortowy.

Obuwie robocze – postaw na sprawdzone rozwiązania

Wybrane modele obuwia roboczego mogą posiadać różnego rodzaju elementy, które w znakomity sposób podniosą bezpieczeństwo wykonywania codziennych prac. Do takich elementów należy między innymi stabilizator kostki, dzięki któremu wchodzenie po drabinie będzie jeszcze bezpieczniejsze. Aby wybrać najodpowiedniejsze obuwie robocze dla siebie warto zwrócić uwagę czy posiada ono klasę bezpieczeństwa lub zgodność z normą ISO. Da to pewność, że obuwie, w które wyposażamy swoich pracowników jest odpowiednie do prowadzenia specjalistycznych prac w trudnych warunkach.

Dodaj komentarz